بررسی دوربین‌های تحت شبکه و هوشمند بلورمز

دوربین‌های تحت‌شبکه‌ی Blurams به‌نسبت برچسب قیمتی معقولشان، قابلیت‌های چشمگیری را با عملکردی مناسب ارائه می‌دهند.

خانه‌ی هوشمند ایده‌ای است که از چند سال پیش به‌مدد اینترنت اشیاء شکل گرفت؛ خانه‌ای را تصور کنید که ابزار و لوازم آن در تعامل با یکدیگر، زندگی را برای فرد آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌سازند؛ به‌عنوان مثال با نزدیک‌شدن خودروی شخص، به‌صورت خودکار، در پارکینگ باز شده و چراغ‌های خانه روشن می‌شوند و شخص با گشودن در خانه نیز موسیقی لذت‌بخشی را می‌شنود! البته نباید از یاد برد که امنیت هوشمندانه نیز یکی از ویژگی‌های خانه‌ی هوشمند به‌شمار می‌آید.

مشخصات / مدل دوربینSnowmanDome ProHome ProHome Lite
ابعاد۸۸×۸۸×۱۵۷ میلی‌متر۸۸×۸۸×۱۶۶ میلی‌متر۷۴×۹۳×۱۴۳ میلی‌متر

۷۴×۹۳×۱۴۳ میلی‌متر

وزن۲۱۸ گرم۲۳۶ گرم۹۵ گرم۱۰۱ گرم
قابلیت چرخش Tilt و Panبله به‌صورت از راه‌دوربله به‌صورت از راه‌دورچرخش دستی پایهچرخش پایه به‌صورت دستی
حسگر دوربین۲ مگایپکسلی با ابعاد 1/2.7 اینچ۲ مگاپیکسل با ابعاد 1/2.7‌ اینچ۲ مگایپکسلی با ابعاد 1/2.7 اینچیک مگاپیکسل با ابعاد 1/4 اینچ و زاویه‌ی دید ۱۰۱ درجه
قابلیت‌های تصویر/ویدئوزاویه‌ی دید ۱۱۸ درجه، کاهش نویز سه‌بعدی، زوم دیجیتال 4X و اصلاح اعوجاج تصویرزاویه‌ی دید ۱۲۲ درجه، کاهش نویز سه‌بعدی، زوم دیجیتال 4X و اصلاح اعوجاج تصویرزاویه‌ی دید ۱۳۱ درجه، کاهش نویز سه‌بعدی، زوم دیجیتال 4X و اصلاح اعوجاج تصویرزاویه‌ی دید ۱۳۱ درجه، کاهش نویز سه‌بعدی، زوم دیجیتال 4X و اصلاح اعوجاج تصویر
فیلم‌برداری1080p با نرخ ۱۵ فریم‌برثانیه و فرمت H.2641080p با نرخ ۱۵ فریم‌برثانیه و فرمت +H.2641080p با نرخ ۱۵ فریم‌برثانیه و فرمت +H.264720p با نرخ ۲۵ فریم‌برثانیه و فرمت H.264
دید در شب (Night Vision)بله با ۸ ماژول ۸۵۰ نانومتری IR LEDبله با ۸ ماژول ۸۵۰ نانومتری IR LEDبله با ۶ ماژول ۸۵۰ نانومتری IR LEDبله با ۲ ماژول ۸۵۰ نانومتری IR LED
هشدارهاتشخیص صدا، حرکت و انسانتشخیص صدا، حرکت و انسانتشخیص صدا، حرکت و انسانتشخیص صدا و حرکت
مکالمه‌ی دو طرفه (میکروفون/اسپیکر)بلهبلهبلهبله
درگاه کارت حافظهحافظه‌ی microSD تا سقف ۱۲۸ گیگابایت
استاندارد وایرلسIEEE 802.11b/g/n
پروتکل‌ها64/128-bit WEP、WPA/WPA2、WPA-PSK/WPA2-PSK、WPS

دوربین‌های امنیتی تحت‌شبکه نقشی کلیدی در سیستم‌های نظارتی دارند و به‌صورت گسترده در اماکن عمومی، جاده‌ها یا سازمان‌های حساس به‌کار می‌روند. در محیط خانه نیز می‌توان کاربردهایی نظیر مراقبت از نوزاد، اعضای سالخورده‌ی خانواده و حیوانات خانگی نیز برای آن‌ها متصور بود. بلورمز یکی از شرکت‌های فعال در زمینه‌ی تجهیزات نظارتی است که در ادامه به بررسی چهار دوربین امنیتی خانگی آن به‌نام‌های Snowman، Dome Pro ،Home Pro و Home Lite می‌پردازیم. دوربین‌های تحت‌ شبکه‌ی بلورمز از سوی شرکت راندمان برای بررسی در اختیار زومیت قرار گرفته‌اند.

ابتدا پیش از معرفی دوربین‌ها، با سرویس‌های بلورمز آشنا می‌شویم؛ سرویس‌هایی که برای استفاده از تمام ظرفیت‌ دوربین‌های تحت‌شبکه‌ی این شرکت ضروری هستند.

Smart AI

بلورمز به‌مدد هوش مصنوعی، مجموعه‌ی قابلیت‌های Smart AI را در اختیار کاربر قرار می‌دهد:

  • تشخیص و شناسایی چهره‌‌ی غیرتعاونی (Non-Cooperative): تشخیص و تحلیل بی‌درنگ، کراپ تصویر چهره، ارزیابی کیفیت تصویر چهره و کلاستر چهره در کسری از ثانیه (۰/۱۷ ثانیه به‌ادعای بلورمز) صورت می‌گیرد؛ بنابراین امکان استفاده از فناوری تشخیص چهره در حالت غیرتعاونی و دنیای واقعی، مانند فروشگاه‌ها و خانواده فراهم می‌شود.
  • ویدئوی تایم‌لپس و هایلایت‌ها: تحلیل ساختاری داده‌های مربوط به استریم ویدئو به‌همراه فناوری‌های دیگر همچون تشخیص اجسام و ویژگی‌های چهره، به کاربر اجازه می‌دهد ویدئوهای دارای محتوای مهم را به‌راحتی از بین حجم زیادی از ویدئو بیابد.
  • تحلیل داده‌های ویدئو: می‌توان موقعیت و تعداد افراد را از درون استریم ویدئویی شناسایی کرد و تحلیل بی‌درنگ و کاملی از موقعیت سر، اندام‌ها و بدن آن‌ها انجام داد. رهگیری و تحلیل حرکت‌های یک شخص خاص در استریم ویدئو می‌تواند برای فروشگاه‌ها، امنیت و سایر زمینه‌ها بسیار سودمند باشد.

‌‌Blurams Cloud

سرویس ابری Blurams Cloud، قابلیت‌های سودمندی را در اختیار کاربران عادی می‌گذارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به ثبت چهره‌ی افراد خانواده و آگاه‌شدن از ورود افراد غریبه به خانه (تمام دوربین‌ها از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند)، دریافت اعلانیه‌ها و بازخورد به آن‌ها از صفحه‌ی لاک‌اسکرین گوشی با فعال‌سازی آژیر یا تماس برای درخواست کمک، ۳۰ روز ضبط ویدئو و مشاهده‌ی آن‌ها از طریق فضای ابری از هر نقطه‌ای اشاره کرد.

بلورمز سرویس ابری خود را در ابتدا به‌مدت یک‌ماه به‌صورت رایگان برای ۷ روز ضبط ویدئوی مداوم در اختیار کاربر می‌گذارد؛ اما در ادامه دو نوع سرویس اشتراکی استاندارد و پریمیوم را به ازای هر دوربین ماهانه‌ به‌ترتیب ۴/۹۹ و ۱۴/۹۹ دلار ارائه می‌دهد. هر دو سرویس امکان تشخیص چهره، ضبط ویدئوی مداوم ۲۴ساعته، ایجاد و اشتراک‌گذاری کلیپ، اعلانیه‌ها را دارند؛ اما تفاوت آن‌ها به تاریخچه‌ی ویدئوها (۷ روز استاندارد، ۳۰ روز پریمیوم) و طول کلیپ‌ها (یک ساعت استاندارد و ۵ ساعت پریمیوم) بازمی‌گردد.

راهکارها

بلورمز به‌مدد قابلیت‌های یادگیری عمیق، هوش مصنوعی و سرویس ابری‌اش، به فروشگاه‌ها اجازه می‌دهد تا مشتریان همیشگی‌شان را شناسایی کنند، موجودی قفسه‌ها را پایش کنند و به کارکنانشان در ارائه‌ی خدمات بهتر یاری برسانند. از جمله‌ی راهکارهای بلورمز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تحلیل حرکت مشتریان: تحلیل دقیق حرکت مشتری و نقشه‌ی حرارتی منطقه‌ای به فروشگاه‌ها اجازه می‌دهد تا چینش محصولات، نیروی انسانی و سایر موارد را به‌صورت بهینه‌تری انجام دهند.
  • تحلیل گروهی مشتری: تشخیص دقیق چهره و درک اطلاعات مشتری به فروشگاه اجازه می‌دهد تا کیفیت سرویس‌دهی و دقت بازاریابی‌اش را بهبود دهد.
  • پایش از راه دور: به مدیریت بهینه‌تر فروشگاه‌ها کمک می‌کند و امکان ارائه‌ی خدمات بهتر به مشتری را برای کارکنان فراهم می‌سازد.
  • جلوگیری از سرقت و صدمات: پایش بی‌درنگ وضعیت، رفتار غیرعادی پرسنل و رخدادهای غیرعادی از وارد شدن زیان به فروشگاه می‌کاهد.

دوربین تحت‌شبکه‌‌ی Blurams Dome Pro

بلورمز دوربین Dome Pro‌ را پرچم‌دار محصولات داخلی‌اش می‌داند؛ دوربینی با ابعاد ۸۸×۸۸×۱۶۶ میلی‌متری و وزن ۲۳۶ گرمی‌اش، اندکی بلندتر و سنگین‌تر از مدل Snowman است. این دوربین به‌همراه مدل اسنومن، شاخص‌ترین محصولات بلورمز محسوب می‌شوند. پایه‌ی چرخان و قابلیت Tilt دوربین به‌صورت از راه‌دور از ویژگی‌های مشترک دو دوربین به‌حساب می‌آید؛ البته دام‌پرو از دوربینی با زاویه‌ی دید عریض‌ترِ ۱۲۲ درجه‌‌ای بهره می‌برد.

دوربین Blurams Dome Pro

دوربین Blurams Dome Pro

دام‌پرو از حسگر ۲ مگاپیکسلی CMOS با ابعاد 1/2.7 اینچی برای ضبط ویدئوهایی با وضوح 1080p و فرمت فشرده‌ی +H.264 استفاده می‌کند و مانند برادرش به‌لطف ۸ ماژول ۸۵۰ نانومتری IR LED قابلیت دید در شب از فاصله‌ی ۵ تا ۷ متری را نیز دارد که به‌صورت خودکار با ضعیف‌شدن شرایط نوری فعال می‌شود. ترکیب اسپیکر و میکروفون برای مکالمه‌ی دوطرفه، تشخیص صدا، حرکت و انسان به‌همراه ضبط ویدئو روی کارت microSD تا سقف ۱۲۸ گیگابایت از جمله‌ی ویژگی‌های سخت‌افزاری دیگر Dome Pro‌ به‌شمار می‌آیند.

دوربین Blurams Dome Pro

دوربین Blurams Dome Pro

بهره‌گیری از قابلیت تشخیص چهره یکی از ویژگی‌های جذاب و کاربردی دوربین Dome Pro به‌حساب می‌آید؛ براساس ادعای Blurams دام‌پرو ظرف مدت ۰/۱۷ ثانیه می‌تواند چهره‌ی افراد را تشخیص دهد. Dome Pro با ثبت چهره‌ی افراد، امکان دسته‌بندی ویدئوها براساس چهره را نیز به‌ارمغان می‌آورد. بدین ترتیب به‌عنوان مثال از ورود افراد ناشناس به داخل منزل یا اتاق نوزاد آگاه شد.

بلورمز اپلیکیشن موردنیاز برای استفاده از دوربین‌های تحت‌شبکه‌اش را برای گوشی‌های اندروید و iOS‌ به‌همراه دسکتاپ (به‌صورت WebApp) ارائه می‌دهد. دام‌پرو در کمتر از یک دقیقه به‌کمک اپلیکیشن Blurams راه‌اندازی می‌شود. به‌موجب این اپلیکیشن و به‌مدد قابلیت‌ تشخیص چهره‌ی مبتنی‌بر هوش مصنوعی، می‌توان ویدئوها را براساس چهره دسته‌بندی کرد و با شناساندن چهره‌ی افراد داخل منزل، از ورود افراد ناآشنا آگاه شد؛ البته استفاده از این قابلیت‌ها مستلزم عضویت در سرویس اشتراکی بلورمز خواهد بود. دوربین تحت‌شبکه‌ی دام‌پرو پشتیبانی از دستیارهای دیجیتال الکسا و گوگل اسیستنت را نیز به‌همراه دارد.

راه‌اندازی دوربین‌های تحت‌شبکه‌ی بلورمز از جمله مدل Dome Pro‌ به‌سادگی و در کمتر از یک دقیقه صورت می‌گیرد؛ پس از نصب اپلیکیشن Blurams و اتصال دوربین به برق، نوبت به فشردن کلید Set تا زمان چشمک‌زدن چراغ قرمز می‌رسد، سپس اپلیکیشن از کاربر می‌خواهد که دوربین را به شبکه‌ی وای‌فای متصل کند، سپس برای اسکن کد QR باید دوربین را مقابل صفحه‌نمایش گوشی نگه داشت، در مرحله‌ی بعد فرآیند راه‌اندازی و اتصال به سرور صورت می‌گیرد.

بلورمز با هر دوربین تا ۳۰ روز اشتراک سرویس ابری خود را به‌رایگان در اختیار کاربر می‌گذارد؛ سرویسی که به‌لطف آن قابلیت‌هایی همچون ثبت چهره‌ی خانواده، دریافت اعلانات و ۷ روز ضبط مداوم ویدئو به دوربین اضافه می‌شود. اپلیکیشن بلورمز برای دوربین دام‌پرو قابلیت‌هایی همچون کنترل پایه و Tilt دوربین، ثبت عکس، ضبط ویدئو و مکالمه را ارائه می‌دهد.

در منوی تنظیمات اپلیکیشن بلورمز می‌توان به مواردی همچون فعال/غیرفعال‌سازی قابلیت تشخیص چهره، دید در شب، حذف اعوجاج حاصل از گستردگی زاویه‌ی دید دوربین، رهگیری جابه‌جایی و حرکت سوژه به‌همراه تغییر سرعت چرخش دوربین به‌چشم می‌خورد.

رابط کاربری دوربین بلورمز

بررسی‌های ما نشان می‌دهد که دوربین ۲ مگاپیکسلی و میکروفون دام‌پرو، تصاویری با جزئیات مناسب و صدای نسبتا شفاف ضبط می‌کنند و از سوی دیگر عملکرد آن‌ها در تشخیص صدا، حرکت و انسان نسبتا دقیق و سریع است. در طول بررسی اعلانیه‌ی مربوط به اتفاقات یادشده، طی چند ثانیه‌، روی صفحه‌ی لاک‌اسکرین نگارنده پدیدار می‌شد.

تأخیر اندک در اجرای فرمان چرخش دوربین و عملکرد نه‌چندان پایدار این قابلیت به‌همراه ناسازگاری مجموعه‌ی دوربین‌های بلورمز از جمله دام‌پرو با شبکه‌های ۵ گیگاهرتزی وای‌فای از جمله‌ی ایرادات دام‌پرو و البته دوربین اسنو‌من به‌شمار می‌آید.

دوربین تحت‌شبکه Blurams Snowman

Snowman را می‌توان یکی از توانمندترین دوربین‌های تحت‌شبکه‌ی Blurams دانست؛ دوربین کوچکی که با وجود ابعاد ۸۸×۸۸×۱۵۷ میلی‌متری و وزن ۲۱۸ میلی‌متری‌اش، قابلیت‌های متنوعی را در اختیار کاربر قرار می‌‌دهد و البته فضای بسیار اندکی را نیز اشغال می‌کند. اسنومن را می‌توان روی سطوح افقی یا به‌صورت افقی و چسبیده به سقف نیز استفاده کرد.

دوربین Blurams Snowman

دوربین Blurams Snowman

یکی از جذاب‌ترین قابلیت‌های دوربین Snowman به امکان چرخش ۳۶۰ درجه‌‌ای پایه (Pan) و چرخش ماژول دوربین حول محور افقی (Tilt) بازمی‌گردد؛ حرکت هر دو قسمت را می‌توان از طریق اپلیکیشن اختصاصی Blurams کنترل کرد. با توجه به درجات آزادی بیشتر اسنومن نسبت‌به دام‌پرو، مهندسان بلورمز از لنزی با زاویه‌ی دید محدودترِ ۱۱۸ درجه‌ای در آن استفاده کرده‌اند.

حسگر ۲ مگاپیکسلی و 1/2.7 اینچی دوربین اسنومن امکان ضبط ویدئوهای 1080p با نرخ ۱۵ فریم‌برثانیه را دارد؛ اما از فرمتی با فشردگی کمتر H.264 بهره می‌برد. اسنومن به‌کمک ۸ ماژول IR LED با ابعاد ۸۵۰ نانومتر امکان دید در شب (Night Vision) تا فاصله‌ی ۵ تا ۷ متری را فراهم می‌آورد. از سوی دیگر ترکیب میکروفون و اسپیکر روی دوربین اسنومن، قابلیت مکالمه‌ی دو طرفه و پخش آژیر در زمان مشخص را در اختیار کاربر می‌گذارد.

دوربین Blurams Snowman

دوربین Blurams Snowman

قابلیت تشخیص چهره، صدا و حرکت مانند دام‌پرو در دوربین اسنومن ارائه می‌شود. به‌لطف پشتیبانی از کارت حافظه‌ی microSD، دوربین اسنومن می‌تواند ویدئوها را روی کارت‌هایی با ظرفیت بیشینه‌ی ۱۲۸ گیگابایتی ضبط کند. اسنومن با دستیارهای دیجیتال الکسا آمازون و گوگل اسیستنت برای دریافت دستورهای صوتی سازگاری دارد و به اپلیکیشن‌های موبایل iOS یا اندروید و اپلیکیشن تحت‌وب دسکتاپ متکی است.

دوربین تحت‌شبکه‌ی Home Pro 

Home Pro ظاهر شکیل‌تر، ابعاد کوچک‌تر و وزن سبک‌تری (۹۵ گرم) نسبت به دو مدل دیگر دارد و همین موضوع باعث می‌شود تا به‌خوبی در دل دکوراسیون منزل جای گیرد. پایه‌ی هوم‌پرو امکان چرخاندن دوربین در تمام جهات فراهم می‌سازد؛ اما این پایه برخلاف مدل اسنومن، به‌صورت موتوری و کنترل‌ از راه دور نیست.

دوربین Blurams Home Pro

دوربین Blurams Home Pro

ماژول دوربین هوم‌پرو از حسگر ۲ مگاپیکسلی و 1/2.7 اینچی با زاویه‌ی دید بسیار عریض ۱۳۱ درجه‌ای بهره می‌برد و امکان فیلم‌برداری 1080p با فرمت +H.264 را فراهم می‌سازد. حالت دید در شب با دوربین هوم‌پرو به‌کمک ۶ ماژول ۸۵۰ نانومتری IR LED از فاصله‌ی ۵ تا ۷ متری در دسترس است؛ درحالی‌که امکان مکالمه‌ی دوطرفه نیز وجود دارد.

دوربین Blurams Home Pro

دوربین Blurams Home Pro

تشخیص چهره و دسته‌بندی ویدئوها براساس آن، سازگاری با دستیارهای دیجیتال الکسا و گوگل اسیستنت، ذخیره‌سازی ویدئو روی کارت حافظه‌ی microSD و امکان اتصال به آیفون تصویری یا حسگرهای دیگر مبتنی‌بر اینترنت اشیاء از جمله‌ی ویژگی‌های شاخص هوم‌پرو به‌شمار می‌آیند.

دوربین تحت‌شبکه‌ی Home Lite

همان‌طور که از نامش نیز برمی‌آید، هوم‌لایت، مقرون‌به‌صرفه‌ترین دوربین امنیتی Blurams برای استفاده‌ی خانگی است. هوم‌‌لایت تنها ۱۰۱ گرم وزن دارد؛ درحالی‌که چرخش ۳۶۰ درجه‌ی دستی پایه‌ و ابعاد جمع‌وجورش به کاربر اجازه‌ی نصب آن در هر حالتی، از روی میز گرفته تا دیوار و سقف را می‌دهد.

دوربین Blurams Home Lite

هوم‌لایت برای ثبت تصاویر به حسگر یک مگاپیکسلی و 1/4 اینچی با زاویه‌ی دید ۱۰۱ درجه‌ای متکی است، ویدئوها را با وضوح 720p، نرخ ۲۵ فریم‌برثانیه و فرمت پرحجم‌ترِ H.264 ضبط می‌کند و قابلیت دید در شب آن از طریق تنها ۲ ماژول ۸۵۰ نانومتری IR LED عملی شده است. در مدل Home Lite خبری از قابلیت تشخیص چهره نیست و شاخص‌ترین ویژگی‌های آن به مکالمه‌ی دو طرفه درکنار پشتیبانی از دستیارهای دیجیتال الکسا و گوگل اسیستنت بازمی‌گردد.

بی‌شک در بین چهار محصول یادشده، دوربین Dome Pro به‌لحاظ غنای قابلیت‌ها کامل‌ترین محصول Blurams به‌حساب می‌آید؛ دوربینی که برخلاف برچسب قیمتی معقولش، قابلیت تشخیص چهره، زاویه‌ی دید عریض، دید در شب، قابلیت چرخش پایه و Tilt از راه‌دور دوربین، مکالمه‌ی دو نفره و ضبط ویدئوی 1080p را در اختیار کاربر می‌گذارد، در نقطه‌ی مقابل، دوربین ارزان‌قیمت هوم‌لایت قرار دارد که شاخص‌ترین ویژگی‌های آن دید در شب و مکالمه‌ی دوطرفه است.

دوربین Blurams Home Lite

دوربین Blurams Home Lite

مدل‌های اسنومن و دام‌پرو تقریبا از تمامی جنبه‌ها عملکرد یکسانی دارند و در حقیقت تنها تفاوت‌های چشم‌گیر دور دوربین را می‌توان در زاویه‌ی دید عریض‌تر مدل دام‌پرو (۱۲۲ در برابر ۱۱۸ درجه) و پشتیبانی آن از ان‌کد فشرده‌ترِ +H.264 جست‌وجو کرد؛ از سوی دیگر، با کنار گذاشتن قابلیت دید در شب با ۸ ماژول IR LED و چرخش از راه‌دور دوربین، مدل Home Pro نیز تجربه‌ای مشابه با Dome Pro در اختیار کاربر می‌گذارد؛ درحالی‌که زاویه‌ی دید دوربین آن، عریض‌تر از سه مدل دیگر است.

دوربین‌های امنیتی Blurams با پاوربانک نیز قادر به ادامه‌ی وظیفه‌شان هستند؛ اما متأسفانه هیچ‌کدام مجهز به باتری داخلی نیستند. از سوی دیگر محدود بودن برخی قابلیت‌های AI نظیر تفکیک چهر‌ه‌ی افراد آشنا و غریبه یا نمایش اعلانیه به پرداخت حق اشتراک ماهانه‌ی سرویس Blurams Cloud را دارد؛ سرویسی که در حالت استاندارد و پریمیوم به‌ازاء هر دوربین به‌ترتیب مبالغ ۴/۹۹ و ۱۴/۹۹ دلار هزینه خواهد داشت. نکته‌ی منفی دیگر دوربین‌های Blurams، محدود شدن عملکرد آن‌ها به شبکه‌های وای‌فای ۲/۴ گیگاهرتزی است.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش